Nem az a nagy tréner, aki rá tudja venni a lovat arra, hogy megtegyen valamit. A nagy tréner arra veszi rá a lovat, hogy meg akarja tenni azt a valamit
Monty Roberts
A Kiskunhalasi LTSE nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a lovakat már egészen fiatalon, az alapoktól indulva készítse fel a versenyzésre. A lovak kiképzésének technikái és módszerei széleskörűek, az adott céltól függően eltérőek lehetnek.
A legtöbb metódus célja olyan lovat képezni, amelyet a lovasa biztonságosan kezelhet, és képes a számára kitűzött feladatok végrehajtására.
A csikókat először megtanítjuk a kötőfék elfogadására, az alapvető készségekre és hozzászoktatjuk az emberhez. Már nekik is szükségük van a rendszeres pataápolásra, így megtanítjuk őket állni, amíg a patkolókovács elvégzi a feladatát. Ideális esetben egy fiatal lónak el kell sajátítania az összes alapvető készséget, amelyre élete során szüksége lesz, beleértve: a lószállítóba való fel- és lemenetet, a hétköznapi emberi tevékenység zajához való hozzászokást, ide értve a gépjárművek jövését-menését, a rádió hangját, a vezetgetést, kantározást és nyergelést. A folyamat egy utolsó elemeként elkezdünk felkapaszkodni a hátukra, majd végül felülni. Mindezt lassan, fokozatosan, nehogy megijesszük a fiatal lovat.
A kiképzés végére a ló teljesen felkészül arra, hogy a lovasával biztonságos módon versenyezhessen, és együtt számos sikert érjenek el.